„Emocionálny pes vrtí racionálnym chvostom.” Sociálny psychológ Jonathan Haidt tvrdí, že sme menej racionálni, ako si myslíme, a poväčšine vidíme len to, čo chceme vidieť, a veríme len tomu, čo chceme, aby to bolo pravdivé.
Myslíte si, že to platí hlavne o nábožne založených ľuďoch, alebo je to platné o nás všetkých?
Názory na Ježiša sú veľmi rôznorodé. Prichádza od Boha alebo je to len poblúznený nešťastník, ktorý robí problémy? Farizeji, ktorí striktne dodržiavali židovské náboženské zákony, boli na Neho nahnevaní. Podľa nich Ježiš nedodržiaval sobotu – deň, v ktorý sa Židia mali vyhýbať každej práci, aby mohli uctievať Boha. Navzdory tomu, Ježiš v sobotu niekoho vyliečil, čo považovali za porušenie pravidiel týkajúcich sa soboty. Ich rozhorčenie nad Ježišom bolo také veľké, že v predchádzajúcej kapitole sa Ho pokúsili zavraždiť.
V tomto príbehu Ježiš popiera zaužívanú predstavu, že mužova slepota bola spôsobená jeho vlastným hriechom alebo hriechom jeho rodičov. Ježiš tohto muža vyliečil v sobotu a opäť vyvolal polemiku.
Popíšte, ako by mohol vyzerať život človeka slepého od narodenia z rôznych hľadísk – praktického, spoločenského, emocionálneho. Všimnite si narážky vo veršoch 1 a 8.
Čo by pre tohto muža znamenalo vidieť? Ako sa asi cítil, keď kráčal k rybníku? Ako sa mohol cítiť, keď sa vrátil na miesto, kde bol predtým nútený žobrať?
Akú spojitosť má tento zázrak s Ježišovým tvrdením, že je Svetlom sveta? Čo to naznačuje o živote, ktorý Ježiš ponúka?
Ako by ste odôvodnili reakciu mužových susedov? Prečo ho vo veršoch 8 – 13 zobrali k farizejom?
Na scénu vstupujú farizeji. Prečo sa nemôžu zhodnúť na tom, čo sa stalo, napriek jasnému svedectvu uzdraveného muža? Prečítajte si verše 13 – 17. Na akých predpokladoch postavili svoje závery?
Prečo sú teraz predvedení mužovi rodičia? Ako reagujú vo veršoch 18 – 23 a prečo práve takto?
24 Zavolali teda toho človeka, ktorý bol slepý, druhý raz a vyzvali ho: „Vzdaj Bohu slávu! My vieme, že ten človek je hriešny.“ 25 On však odpovedal: „Či je hriešny, neviem, ale jedno viem, že som bol slepý a teraz vidím.“ 26 Spýtali sa ho teda: „Čo ti urobil? Ako ti otvoril oči?“ 27 Odpovedal im: „Už som vám to povedal, a nepočúvali ste. Prečo to chcete počuť znova? Chcete sa azda aj vy stať jeho učeníkmi?“ 28 Vynadali mu a povedali: „Ty si jeho učeník, my sme Mojžišovi učeníci. 29 My vieme, že s Mojžišom hovoril Boh, ale o tomto nevieme, ani odkiaľ je.“ 30 Ten človek povedal: „Práve to je čudné, že vy neviete, odkiaľ je, a mne otvoril oči. 31 Vieme, že Boh hriešnikov nevypočuje, ale vypočuje toho, kto je bohabojný a plní jeho vôľu. 32 Nikdy nebolo počuť, že by slepému od narodenia niekto otvoril oči. 33 Keby on nebol od Boha, nemohol by nič urobiť.“ 34 Odpovedali mu: „Ty si sa celý v hriechoch narodil a ideš nás poúčať?“ A vyhnali ho von.
Ako by ste odôvodnili reakciu farizejov na mužovo svedectvo? Zaujímajú sa o „pravdu”?
Ako muž reaguje na obvinenia a urážky farizejov? Aké argumenty predkladá vo veršoch 30 – 33?
35 Ježiš sa dopočul, že ho vyhodili. Vyhľadal ho a povedal mu: „Ty veríš v Syna človeka?“ 36 Ten mu odpovedal: „A kto je to, Pane, aby som v neho veril?“ 37 Ježiš mu povedal: „Už si ho videl; je to ten, čo sa s tebou rozpráva.“ 38 A on povedal: „Verím, Pane,“ a klaňal sa mu. 39 Tu Ježiš povedal: „Súdiť som prišiel na tento svet, aby tí, čo nevidia, videli, a tí, čo vidia, oslepli.“ 40 Počuli to farizeji, ktorí boli pri ňom, a povedali mu: „Vari sme aj my slepí?“ 41 Ježiš im odpovedal: „Keby ste boli slepí, nemali by ste hriech. Vy však hovoríte: ‚Vidíme,‘ a tak váš hriech zostáva.“
Čo si myslíte – prečo Ježiš vyhľadal muža?
Počas niekoľkých hodín tento muž radikálne prehodnotil svoj názor na to, kto je Ježiš. Ako sa jeho názor mení vo veršoch 11, 17 a 38? K akému záveru dospel v otázke Ježišovej identity?
Na začiatku tohto stretnutia sa predpokladalo, že slepý muž bol hriešny. Stretnutie sa končí neuveriteľne nečakane, Ježiš poukazuje na to, akí farizeji sú. Čím sa previnili? Čo im bráni prijať záver, na ktorý ukazujú dôkazy?
Dobre, ale čo to znamená pre nás?
Ježiš v tejto pasáži o sebe prehlasuje odvážne veci. Tým, že sa vyhlasuje za „Svetlo sveta”, trvá na tom, že bez Neho sme všetci v tme. V židovskej Biblii bolo uctievanie vyhradené jedine Bohu, takže tým, že Ježiš prijal mužovo uctievanie, sa rovnal Bohu.
Učenec z Oxfordu a zároveň spisovateľ C. S. Lewis o Ježišovi napísal: „Môžeš Ho umlčať ako blázna, môžeš Naňho napľuť a zabiť Ho ako zloducha; alebo Mu môžeš padnúť k nohám a uctievať Ho ako Pána a Boha. Ale nesiahajme po žiadnych povýšeneckých nezmysloch o tom, že bol úžasný človek a učiteľ. Túto možnosť pre nás nenechal otvorenú. Nemal to v úmysle.”
Z akých dôvodov je podľa teba pre nás pohodlnejšie uvažovať o Ježišovi len ako o úžasnom učiteľovi, ale odmietnuť to, čo o sebe tvrdí v tomto príbehu?
Pozrite si spoločne video a diskutujte o ňom
Prediskutované? Tak poďme na ďalšiu lekciu!